Alaçatı Tarihi ve Kemerlihan Deluxe Hotel

En son güncellendiği tarih: 15 Eyl 2020

Agrillia Alaçatı’nın eski adıdır. Tarihin ve Tabiatın gücünden beslenen Kemerlihan, Taş’ın insan üzerindeki 5 mottosu; Ruh, Nefes, Denge, Şifa, Kök ile 5 konsept üzerine tasarlanmıştır. Otel, felsefeleri içselleştirmek adına Doğal Taş isimlerinden oluşan 18 odaya sahiptir. Doğa ananın davetkâr ve kucaklayıcı yapısını yansıtan otelin her köşesi Doğaya zarar vermeden, doğadan beslenerek inşa edilmiştir.
Kemerlihan Deluxe Hotel insan sağlığına uygun şekilde, rüzgârı alıp hava akımını sürekli hissedebilecek şekilde tasarlanmıştır. Alaçatı’nın meşhur "rüzgar"ı sayesinde Kemerlihan otelde geçirdiğiniz her dakikada size özgürlük ve ferahlık hissini yaşatıyor. Geleneksel tarihi Mimarı kriterlerine sadık kalınarak inşa edilen otelde geçmiş ile bugün arasında güçlü bir bağ kurulmuştur. Farklı kategorilerdeki odaların ortak özelliği Alaçatı mimarisinin izlerini taşıyor olması. Güvenli Turizm Sertifikalı olan Kemerlihan Deluxe Hotel aldığı önlemlerle misafirlerinin ve personelinin güvenli ve sağlıklı bir sezon geçirmelerine özen gösteriyor.


Kemerlihan sizi şehir karmaşasından alıp sakin, kendinizi özel hissedeceğiniz bir deneyim vaat ediyor. Lüks tüketimden, gösterişli hareketlerden uzak olan otel deneyim, paylaşım ve gelişim üzerine kurduğu felsefesine sıkı sıkıya bağlı. Zarif dekoru, konforun ön planda olduğu ortak alanları, atölyeleri, 5 çayı buluşmaları ile aslında hep aradığımız samimiyeti yaşatıyor.


Alaçatı Tarihi serüveni Picasso gibi resim yapamazsınız. Onun kendine özgü bir dili vardır, resimleri özgündür. Mimarinin de takliti olmaz, tıpkı Alaçatı Kemerlihan Deluxe Hotel'de olduğu gibi.
Alaçatı’nın tarihçesi? Alaçatı’nın bu günkü tarihi yapısına kavuşmasına etki eden faktörler nelerdir?

Kendine özgü güneye bakan güvenli bir limanı olduğu için 1800’lü yılların başında Alaçatı’da ekonomik gelişmeler hız kazanmış ve şehir kurulumu başlamıştır. Peki bu gelişme nasıl başlamıştır? 1800’lü yılların başında Avrupa’da üzüm bağlarında görülen filoksera (üzüm bağlarının kökünde görülen kurtçuk) hastalığının, bütün üzüm bağlarını verimsiz hale getirmesi ile beraber, Avrupa’nın üzüm ve şarap ihtiyacına cevap veren bütün limanlar değerlendirilir. Bu limanlardan bir tanesi de, Alaçatı Limanı’dır. 1830’lardan sonra bölgenin verimli topraklarında yetişen hastalıksız, kaliteli üzüm ve şaraplar, Alaçatı Limanı’ndan dünyaya açılır. Sonuç olarak o dönemde Alaçatı’nın ekonomisinin gelişmesindeki en önemli etken, bağcılık, buna bağlı olarak şarap üretimi, aynı zamanda zeytincilik ve zeytin yağı üretimi gösterilebilir. Bu etkenlerle paralel limanı dolayısıyla da ticaret, Alaçatı’nın ekonomik gelişmesine katkı sağlamıştır. Ticaret ile gelirlerdeki artışa paralel Alaçatı’da yapıların güzelleşmesi ve mobilyaların kaliteli olması sağlanmıştır. 1878-1881 senesinde Alaçatı’da iki büyük deprem yaşanır. Çeşme ve Alaçatı evleri % 80-90 hasar görmüştür. Bugün Alaçatı’da gördüğümüz tarihi evlerin yapımı, bu deprem sonrası döneme tekabül eder. Deprem sonrası evler restore edilir, yeni sokaklar açılır, kent tümüyle imar görür. Nüfus Mübadelesi ile üretim şekli değişmiştir. Alaçatı’daki nüfus yapısında Rum nüfusu Türk nüfusundan fazlaydı. 1922’den sonra mübadele ile Nüfus Yapısı değişti. 1920’lere kadar olan üretim şekli ağırlıklı üzüm ve buna bağlı olarak şarapken, Türkler tarafından şarap üretimi yerine Tütün üretimi benimsenerek 1974’lere kadar Tütün, Kavun, sakız ve zeytincilik ön plana çıktı. Bağcılık geleneği bugünde yaşamaktadır. Evlerin önü kente, arkası tarlaya bakar! Alaçatı’daki dokunun oluşumu tamamen üretim şeklinin kent yaşamına aktarılmasıyla oluşmuştur. Alaçatı’da ana caddeler üzerinde evler, o evlerin arkasında büyük bahçeler ve avlular bulunmaktadır. Onların arkasında ise tarlalar vardır. Evlerin ön cephesi sokağa ve kente, arka tarafı bahçelere ve tarlalara dönüktür. Alaçatı bölgesinde bulunan taş ocaklarından çıkartılan, bölgeye dokusunu veren taşlar Alaçatı’nın kendi yöresel taşıdır. Kolaylıkla elde edilmesi ve nakliyesinin kolaylığı nedeniyle Alaçatı’da ev ve mekan yapımlarında kullanılmıştır. Hem volkanik hem de tortulu ve gözenekli bir yapıya sahip olan taş, kolay işlenebilir özelliğinden dolayı yapı işlerinde sıkça kullanılmıştır. Taşın bir diğer özelliği ise, nem ayarlayıcı ve ısıyı tutma özelliğine sahip olmasıdır. Bir nevi havadaki nemin ayarını yapabilen taş, fazla olduğu zamanlarda nemi tutar, kuru havalarda ise dışarıya salar. 50 veya 60 santimetre kalınlığındaki bir taş duvar, ciddi bir ısı yalıtımı yapar. Bu tür taş yapılar kış aylarında soğuk havayı içeri almazken, yaz aylarında ise mekan içini serin tutar. Bu nedenle taşın verdiği doku, bölgenin geneline hakimdir.


Alaçatı neden Dar sokaklıdır?

Alaçatı’da dar sokaklar gölge sağlar, rüzgar koridor etkisi ile sürekli bir esinti oluşur ve güvenlik endişesi nedeniyle olası saldırılara karşılık savunma amaçlı yapılmıştır. Dar sokaklar, Arnavut kaldırımı dediğimiz taş kaplamalıdır. Cumbalar Akdenizlidir Alaçatı evlerinin giriş bölümünde neden büyük kemerli kapılar bulunur? At arabalarının ve hayvanların kolaylıkla bahçeye girmesini sağlar. Hemen çoğu binanın giriş duvarlarında bu kemerleri görebiliriz. Alaçatı evlerindeki cumbalar, karakteristik Akdeniz mimarisinde görmeye alıştığımız cumbalardır.
Özgün doku nasıl korunur?

Turizmle beraber yapılan yenilenmeler, mekanların doğru kullanıldığı taktirde gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacaktır. Yerel halkın kentin içinde kalması, bulunduğu yerde yaşaması çok önemli bir olgudur. Yerel halk orada yaşadığı sürece doğal yapı ve Alaçatı kültürü de canlı kalmaya devam edecektir. Aksi takdirde!!! Alaçatı’yı bugüne getiren üretim ilişkilerinin, bundan sonra da turizm ağırlıklı üretim şekli ile yeni bir noktaya ulaştırması kaçınılmaz bir gerçektir. Önemli olan bu durumu olumlu bir hale dönüştürmektir. Kemerlihan Deluxe Hotel Tema sunum Hikayeleri Şehir Gürültüsünden uzak, sessiz ve sakin Alaçatı köy hayatını 4 mevsim solumak isteyenler, şirin odalarında konaklarken; kış aylarında şömine başında sıcak ve soğuk içecekleri yudumlayabilir, yaz aylarında mis kokulu yasemin, hanımeli ve begonvil ağaçları arasında kuş sesleri ile uyanabilir, sabahları Topraktan Sofraya eşsiz Ege’nin köy kahvaltısını yiyerek güne başlayabilir, akşamları yöresel zeytinyağlı ev yemeklerinden tadabilirler. “İnsanı topraktan ve doğal yaşamdan koparırsanız, aslında dilinden, kültüründen, kimliğinden her şeyinden koparmış sayılırsınız. Ben bu yaşam biçimine kendimce savaş açmış biriyim diyorsanız sizi Alaçatı Kemerlihan Deluxe Hotel’e Bekliyoruz.
TARİHİN EN GÜVENLİ TATİLİNİ BU YIL YAŞAYACAKSINIZ.

Büyük bir heyecanla her türlü olumsuzluğa Rağmen Yeni Normalde 2020 yaz sezonu İçin hazırız. TATİL, tüm zamanlarda misafirlerimiz için hiç bu kadar önemli olmamıştı. Artık güvenli tatil herkes için ihtiyaçtır. Biz size Alaçatı Kemerlihan’da evinizdeki gibi güvenli bir yaşam ve tatili sunuyoruz. Kemerlihan Deluxe Hotel’de korona virüsü pandemi sonrası, normal dönemde misafirlerin ve personelimizin sağlığı önemlidir. ‘Önce sağlık’ denilerek Dünya Sağlık Örgütü’nün koyduğu kriterler çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın konaklama tesisleri için önerdiği tüm tedbirler alındı. Misafirlerin kafalarında oluşan korkuları, endişeleri ortadan kaldırmak ve onların mutlu olmalarını sağlamak için hazırlandık. Kaygılarınızı, bilimsel veri analizleri ve mesleki deneyimlerimiz ile harmanlayarak ölçümledik ve ortadan kaldırdık. Yerleşik çevrenin tasarımı, doğal çevrenin tasarımı, sosyal mesafenin tasarımı, yeni güvenlik ve hijyen tasarımı, dijital destekli hizmetlerin tasarımı, anıların tasarımı ve yeni iletişimin tasarımı ile yenilendik. Aslında bu anlayış otelde 10 yıldır uyguladığımız doğru gerçeklerdir. Bunu misafirlerin Kemerlihan Deluxe Hotel’i tercihleri gösteriyor. Misafirlerin memnuniyet bildirimleri ile Kemerlihan Tripadvisor tarafından 8 yıl üst üste “Mükemmellik Sertifikası” ödülü aldık.Saygılarımızla,

Fatih CANSIZOĞLU


Bu yazının izinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör